Cevizin Sağlığa faydaları nelerdir?

  • 01 Eylül 2016
  • 622 kez görüntülendi.
Cevizin Sağlığa faydaları nelerdir?

ceviz-faydalari2Cevizin insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyecek kadar çokturCeviz hem sağlık hende besleme bakımından çok önemli bir meyve türüdür. Ceviz hazmı kolay protein içermesi sebebiyle baklagillerle birlikte tüketildiğinde günlük bir insanın ihtiyaç duyduğu proteinin karşılandığı belirlenmiştir. İşte ceviz bu yönüyle de vejetaryen beslenmede önemli bir yer teşkil etmektedir.

Ceviz  yağ ve protein yönünden de badem ve fındıktan daha zengindir. Cevizde bulunan yağın, oransal olarak çoklu doymamış yağ asitlerince zengin olması beslenmedeki önemini daha da artırmaktadır.

Ceviz içi bileşiminde yağda çözünenlerden A ve E vitaminleri, suda çözünenlerden C, B1, B2 folik asit, pantotenik asit ve niasin, minerallerden demir, çinko bakır, magnezyum ve fosfor bulunmaktadır.

Ceviz lif içeriği nedeniyle insan sindirim sisteminde yararlı bir görev üstlenmektedir.

100 gram ceviz 700 kalori sağlanmaktadır bu yönden fındığa eşit bademden daha iyidir 100 gram cevizin sağladığı kalori 300 gram ekmek 200 gram peynir ve 80 gram tereyağının sağladığı kaloriden fazladır.

ceviz-faydalariCeviz birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır ilaçların bileşiminde meyvesi, yeşil kabuğu yaprağı ve Külleri ile yer almıştır.  Omega 3 yağ asitlerinden zengin olması açısından da iyi bir kalp dostudur.

Ceviz Trigliserid ve kolesterol düzeyini düşürür kalbi korur ve koroner kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Bunun yanında Kandaki basıncı azaltarak atardamardaki iltihaplanmayı damar sertleşmesini tıkanmayı ve kan pıhtılaşmasını önlemektedir.

Ceviz incir sedef çiçeği ve sarımsakla birlikte zehirlenmelere karşı panzehir olarak kullanılmaktadır. Taze yenen ceviz ağız kokusunu gideri.

Ceviz Kabuğu yakılarak elde edilen kül dişlerin beyazlatılmasında kullanılır. Ayrıca damlaları kuvvetlendirici etkisinin var olduğu belirtilmektedir. Yeşil kabuğundan elde edilen ürünler kolon temizliğinde bağırsak kurtlarını giderilmesinde ve böbreklerin düzenli çalışmasında kullanılmaktadır.

Ceviz kabuğunun kaynatılmasının elde edilen suyla saçlar yıkandığında saç kökleri beslenerek saç dökülmelerinin önüne geçilmektedir. Bunun yanında olgunlaşmamış ceviz tüketildiğinde ( yüksek oranda tanen olduğundan)  ile saç köklerini iyi besler ve güçlü saç oluşumu sağlar.

ceviz-ve-beslenme

Ceviz ağacının kabuğu suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su varis tedavisinde kullanılmaktadır aynı zamanda zeytinyağı ile kaynatılıp merhem haline getirilerek basur tedavisinde de kullanılmaktadır. Taze teviz ile bal birlikte tüketildiğinde basur tedavisine olumlu ekiler sağlar. Bununla birlikte ceviz yağı boğaz ağrısı deri yumuşatıcı bağırsak rahatlatıcı karın ağrısı mesane taşı idrar taşı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kısacası ceviz mucizevi bir bitki olup insan hayatında olmazsa olmaz çerezlik Medikal bir üründür.

 

Ceviz sağlık ve beslenmenin dışında mobilya ve süs sanayinde de önemli bir ham maddedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Yabangülü, Kandın Haber, Moda, Diyet, Sağlık, Eğlence, Magazin, El işi, Kadının Dünyası,

Türkiyenin Firma Rehberi
Tekil Ziyaretçi: Sayfa Görüntüleme :